Hayatımızın en önemli anlarından ve dönüşüm noktalarından birisidir düğünlerimiz. Evleneceğimiz günü heyecanla bekler, o gün her şeyin mükemmel olmasını isteriz. Hatta bizler için o kadar önemlidir ki düğün günümüz yıllarca hazırlık yapmak kültürümüzün bir parçasıdır.

Özellikle kız anneleri bu hazırlığı ayrı bir boyuta taşıyorlar tabi ki. Uzun yıllar boyunca kızlarının evleneceği güne hazırlık yaparlar. Hatta kızının çocukluğundan itibaren hem anı değeri olan, hem de kızının ihtiyaçlarını karşılayacak çeyizliklerini hazırlamaya başlıyorlar.

Bu hummalı çalışmanın içerisindeki en önemli materyallerden birisi de elbette güzel işlemeleri ile süslenmiş, evliliğin ilk dönemlerinde gelen misafirlere nakışları sergilenecek olan yorganlar. O kadar el emeği var ki bu yorganlarda, insan yatınca, üzerine örtüp uyumaya utanıyor düşününce.

Aslında sadece kızların çeyizlerindeki bir eşya olmaktan ziyade yorganlarımız hayat kalitemizi de doğrudan etkileyen ve her gün kullandığımız önemli eşyalarımızdan birisi. Uyku kalitemiz, dinlenmemizi doğrudan etkileyen, dolayısıyla gün içinde yaptığımız tüm aktivitelerimize dolaylı şekilde etkisi olan bir eşyadır yorganlar. Hayatımıza bu kadar etkisi olduğu için de özen göstermemiz gereken eşyalarımızın başında gelmektedir.

Eşyalarımız hep ilk günkü gibi kalsın isteriz hep ama maalesef olmuyor. Hem anılarımızda yer edinen, hem de hayatımızda olmazsa olmaz yeri olan yorganlarımız da diğer tüm eşyalarımız gibi zamanla kirleniyor ve yıpranıyor. Onların da düzenli olarak temizlenmeye ve bakıma ihtiyaçları oluyor.Peki yorganlarımızın temizliğine yeteri kadar önem veriyor muyuz? Şimdi bu konuyu biraz incelemeye çalışalım.

Yorganlar Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Genellikle yorganlarımızı, nevresim ile birlikte kullanırız. Bu yüzden doğrudan tenimize yada pijamalarımıza temas etmezler. Doğrudan temas ettiğimiz nevresimler hızla kirlenir ve sık sık değiştirilmesi gerekmektedir.  Konuyla ilgili <strong>Maeve’in Yöntemi</strong> adlı ev düzenleme ve yerleştirme danışmanlığı şirketinin yöneticisi ve kurucusu Maeve Richmond,

“tıpkı kıyafetlerimiz gibi aktif olarak kullanılan çarşaflar, özellikle tenimize ya da yiyeceklerimize çokça temas eden ev tekstili ürünler daha sık yıkanmalı; dekoratif amaçlı az kullanılan havlular ve mevsimlik yorganlar ise daha uzun aralıklarla yıkanabilir.”

demektedir.

Doğrudan temas etttiğimiz çarşaf ve nevresimlerimiz 1-2 haftada bir yıkanması gerekirken, nevresim gibi materyallerle üstünü örttüğümüz bir nevi korumaya aldığımız yorganlarımızı ise en az yılda iki kez yıkatmamız gerekmektedir.

Yorganlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Yorganlarımız, tercihlerimize göre farklı materyallerden oluşmaktadır. Günümüzde elyaf yorganlar çokça kullanılmasına rağmen, pamuk ve yün yorganlarda azımsanmayacak kadar tercih edilmektedir. Bu tercihimizde elbette; sağlık, rahatlık, fiyat, kullanım kolaylığı gibi faktörler etkili olmaktadır. Tercihlerimize göre şekillenen yorganlarımızın yıkama şekilleri de tabi ki birbirinden farklı olmaktadır.

Elyaf yorganlar nispeten yıkanması kolay yorganlardır. Evde dahi yıkanabilirler ama sanıldığı kadar kolay değildir. Pamuk ve yün yorganları yıkamak ise çok daha zor bir işlemdir. Çünkü pamuk ve yünlerin yorgan içerisindeki yapısı bozulmakta, bir tarafta birikme yapabilmekte, ayrıca kurutulmaları da oldukça meşakkatli olmaktadır. Bununla birlikte ıslakken ağırlaştıkları için de kaldırılması oldukça zorlaşmaktadır. Bu sebeplerden dolayı yorgan yıkama işini profesyonel yıkamacılara bırakmak en doğrusudur. Denizli’de oturuyorsanız profesyonel yorgan yıkamanın adresi olan Marka Halı Yıkama‘yı tercih edebilirsiniz.

Neden Bizi Seçmelisiniz?

Profesyonel Ekipmanlar: İşinde uzman personeller ile çalışıyoruz.

Profesyonel Personel: İşinde uzman personel ile çalışıyoruz.

Geniş Servis Ağı: Denizli Merkez İlçelerinin Her Yerinde Hizmetimiz Vardır.

Profesyonel Destek: 24/7 Sorularınıza Cevap Veriyoruz.

Bizimle İletişime Geçin0538 620 53 20